ЛОШОТО Е, ЧЕ МИ НАМАЛЯВАТ НАБОРИТЕ
Дядо Деян Матеин (Нана) за Бистишката четворка и за още други неща
Баба Цана и дядо Деян Матеин живеят в с. Бистрица на улица “Бистришка четворка”. Добре подредената и чиста стая, в която живеят, с нищо не показва, че тук изкарват дните си старци. Над леглото се е изкиприла полуразголена красавица от плакатите, които най-често виждаме зад гърбовете на шофьорорите от градския транспорт. Хладилник, електрическа готварска печка, две електрически отоплителни печки. На вратата е окачена голяма тамбура.
Свежа памет и бърз, весел говор, примесен начесто с нецензурни изрази, които по понятни причини съм изпуснал в неподправения иначе разказ…
Роден съм през деветстотин и първата година, на 15 декември. Баща ми Стефан Матеин беше грамотен човек, църковен певец, по едно време касиер на Църковното настоятелство. Освен със земеделие се занимаваше с правене на коли. Още невръстен му помагах в коларството. Произведените от него коли продавахме в цело Софийско – Казичене, Кривина, Орландовци и къде ли не.
Завършил съм четвърто отделение. То беха войни, тежко време, в селото немаше прогимназии, па и да си кажем правото, не ми се учеше много-много.
Как съм се учил да свиря.
Не помня, сметам, че така съм си се родил. Мога да свиря на тамбура, на флигорна и на какво ли не. Друго време беше тогава, не мога да го обясня. Ако ти кажа, че имаше над сто души музиканти, сметай го, че съм намалил, а не преувеличил. Само в нашата махала нямаше къща без свирджия. Всичко свиреше и пееше. Не можеш да срещнеш човек по пътя, било с добитък, било пеш да не си свирука. Започваше се жътва, прекръстват се, преди да започнат, и пеят, на обед песен, на икиндия, на заход слънце все песен. Сега това го нема. Всеки се свил, пуфти, даже добра среща не ти казва. Абе не сме вече бугаре, а некакви арнауте, темеруте. И тебе те гледам, много-много не си отвараш устата за добър ден.
Тука пред баба Цана си признавам, она не ми се сърди, бех любовчия от малък. Залюбих една мома, друга, трета, ама късмето ми бил у Цана. Она е от Панчарево и две години е по-млада от мене. Кога да се земем, требеше да й принадим две годин, оти не й достигаха за венчило. Оттогава вече близо 75 годин се водим в един ярем. Е, я по некога удрях на жегло, ама она е кротка и ме търпеше. Тринаесе деца ми е родила, от които осем са живи и здрави. А как сме ги гледали, като всички тогавашни млади хора. Задене едното она, другото я, третото води четвъртото и айде на нивата. Един път отиваме на нивата с каруцата. Докато да разпрегнем, пустите коне се подплашиха и право из дерето с каруцата с децата. Късмет са имали и те, и ния – беха се изтърсили в една яма и колелата са минали над тех, а не през тех.
Свиренето, веселбата си ни е у кръвта. Баща ми беше музикант, двамата ми чичовци също. Дедо ми Коле свиреше на гайда. Най-добрио гайдар беше у селото. Друг гайдар прочут беше дедо Гьоше Пашалийски. Същио дедо Гьоше го цанили да е гайдар на некакво тържество у Военнио клуб. По едно време у салоно влиза царо, мислим, че е цар Фердинанд, бащата на цар Борис. Всички стават прави, а дедо Гьоше, както си бил с надута гайда, започва “Шуми Марица”, офицерите барабар с царо и коконите се изпъват. Свири дедо Гьоше и не мисли да спира, докато един офицерин с маршова стъпка стига до него и му зашива една по врато та му паднала капата. После, когато си правехме майтап с него, он най-сериозно ни отговаряше: “Абе, нова ми беше капата, та се наведох да си я взема, иначе цела вечер бих свирил “Шуми Марица”.
Да си дойдем на думата, как сме направили Четворката. Така свирехме по сватби, по седейки, по кръщенета. Хората ни харесваха. По едно време си купихме духови инструменти – кларнет, флигорна, бас, акордеон. Една година, не мога точно да си спомня коя, аз, Йордан Белкин, Ангел Кривински и Ваце Пашалийски, син на дедо Гьоше, решихме да ходим да свирим в София. Арно, ама в полицейския участък не ни дадоха разрешително. Некой от нас рече, шо да не коледаруваме в Пловдив. Много-много не му мислихме и хайде на гарата. Бехме се малко почерпили и още на гара София започнахме да свирим, насъбра се народ, некои започнаха да играят. И така по целио път, на всека гара. Даже на гара Чамшидиново влака тръгна, като щеше да ни остави заедно с началник-влака. В Пловдив попаднахме на артиста Георги Попето, Георги Попов, доскоро беше жив. Попето много ни айдисваше на акъло. Водеше ни по ресторанти и локали. Един път ни вика: “Можете ли да пеете?”. Без подкана Йордан започна “Търне, моме, Търне”, я по него. После оставихме Ангел с гайдата да свири, а ние, останалите трима, се хванахме за коланите и – “Дръж се, земльо, шоп те гази”. Та Попето ни даде акъл да образуваме трупа “Бистришката четворка”.
За първи път свирихме пред Радио София през 1936 година. Тогава лично ни изкара пред микрофоно директоро на Радиото Сирак Скитник. Оттогава се започна нашата слава. Обиколихме цела Европа. Само в Германия сме свирили седем пъти. Башка Румъния, Франция, Чехия, Австрия, Италия. В Ривиерата, как съм прекарал, не е за разправяне. Ех младост, младост. Остарех и спомените ми остават, но не съжалявам. Та за Германия – свирих с тамбурата през 1937 г. на фестивала в Хамбург. Свирил съм и в градо на цветята, да, сетих се, казваше се Щутгарт.
Та когато за първи път ни видя и чу Сирак Скитник, Бог да го прости, учен човек, голем човек беше, но наш, народен човек… Та Сирак Скитник ни каза: “Момчета вие сте истински таланти. Трябва да ви свържа с хора, които да ви помогнат”. Тогава се свързахме с Борис Цонев, учител в Първа девическа гимназия и ръководител на трупата “Българска китка”. Заедно с тази трупа имахме представления в различни градове и села на България.
По онова време възникнаха и други народни групи, а някои, които се прочуха по-късно, чиракуваха при нас. Цвятко Благоев три години свири с нас, преди да си създаде своята група. По-късно се появи Иван Кавалджиев, който започна да модернизира народната музика.
По време на Олимпиадата през 936 година в Берлин от Четворката замина само Йордан Белкин с гуслата и с него циганино Карло с флигорна и акордеон. Голем музикант беше Карло.
Различни смешни истории имаме: Както си свирим пред микрофоно на живо, и на гуслата се скъса една корда и Йордан, без да се усети изтърси: “Ту д’еба маа му, скина ми се нишката!”
По едно време бехме на щат в “Труд и радост”, така се казваше една организация за веселение на работниците по време на екскурзии. По-късно, след войната, бех на щат в Театъра на селото.
С Филип Кутев се запознах след войната. Дойде у нас. Тогава знаеш каква беше къщата ми – две одаи и у къщи, демек кухнята с огнището и веригата с ператнио котел. Семейството ми големо, с много дребни деца и покрай тех още 50-60 души, които пеят, играят, свирят, за да ги запише Филип Кутев. Некои хора полудяват от много калабалък, а на мене ми е драго от много хора, от веселбата.
Така беше. Не съм бил богат, недоимък е имало, ядове съм си имал, но обичам музиката, обичам веселбата. Това, с което съм очувал челяд, съм се прехранвал, са двете ми ръце. От гледане схващам всичко. Всичко мога да работя. Колар съм бил. Дюлгерин, тухлар. И децата ми, каквото пипнат, го правят майсторски.
Ти, както ни гледаш с баба Цана, така ни пиши. Она, бабата, е малко нефелита, ама че и мине. Слушаме се. Я от време на време прескачам до магазините, до кръчмата, да се видим с акрани, с набори, да му ударим по една ракия и, да не чуе бабата, да оплакнем очите.
Лошото е, че все ми намаляват наборлиите. Но здраве да е. Седнем си вечер, като ми омръзне телевизоро, грабнем тамбурата и си свирим. Записвам си песните, които съм слушал некога на младини е в тоя дебелия тефтер. Измислям си и мои песни, пиша стихотворения за рождените дни на синовете и щерките, на внуците и правнуците и за секакви други работи.
Не е едно и две, но ги оставям за друг път.