КАК ПОП ДРАГАН МЕ НАПРАВИ ПСАЛТ И … СЧЕТОВОДИТЕЛ
Георги Мишков
Бях станал близо осем години и трябваше да започна училище, а едвам можех да броя до 5. Родителите ми, макар и обикновени селяни, като всички родители са се измъчвали с моята невъзприемчивост на математическите правила за възрастта ми, още повече че съм първото им дете, и то мъжкар. Изглежда, че дълго са обсъждали какво да ме правят, защото когато трябваше да ме запишат в първо отделение, и мама, и татко ме хванаха за ръчичка и ме заведоха при учителката Райна Димитрова. Дали са ми го казвали след това, или съм го запомнил оттогава, не мога да кажа, но те са се примолили на учителката да ме вземе в нейното отделение. Казаха й: “Вземи го Райне! Ти си добра, а оно ни е плахо и залуавичко. Разхвърляно е. Не може да смета. Иначе, като разправяме приказници, ги запомня.”

Успокои учителката родителите ми и заедно си заминахме за вкъщи. Мама сгрея в ператния котел вода. Измиха ми главата хубаво. После с ножиците, с които стрижеха овците, ми остригаха главата и на другия ден, пременен с нови дрешки и гумени цървули на бос крак, с голяма китка от гергини съм в училището, и то при най-добрата учителка.
И не от сантиментална носталгия го казвам. През живота си не съм срещал по-добър учител от нашата учителка Райна Йорданова Димитрова. Гледам снимката, която ни е направена в края на първата година, и виждам, че тя наистина е била много красива. Тя собствени деца нямаше, но цялата й обич беше отдадена на нас, 35-36 селски деца. И досега е недосегаемо за мен как е можела тази млада, красива, нежна жена да отдаде цялата си обич на тези селски деца, често пъти неизмити, несресани, невинаги възпитани, сополиви. Не стига това, че ни учи, но тя се грижеше за опрятността на всички. На всички момичета купи панделчици. За големи празници ще нареди на съпруга си Йордан Димитров да отиде в София и да купи бял хляб. О, щастие! Вкусването за първи път на симид и досега ми е едно от най-големите преживявания.
А строга беше нашата учителка. При нея ненаказана простъпка нямаше. Спомням си, че някъде към средата на първия срок на първо отделение даде поръчка да й се направят показалки. В отделението имаше репетент с четири години по-голям от нас. Естествено, неговите показалки се оказаха най-майсторски направени. Похвали го учителката. Но след малко трябваше да представиме домашните си работи. Майсторът на пръчките, както трябваше и да се очаква, не беше направил домашното си и неговите длани трябваше да изпитат първи майсторлъка му.
Този случай веднага би предизвикал асоциативното възмущение срещу този средновековен педагогически похват. Мисля, че това не е така, защото зависи как и кога и по какъв начин е извършено наказанието.
Освен роден педагог нашата учителка беше музикална. Тя организира църковен хор, в които бяхме включени освен нашето отделение и учениците от предишния й випуск. Тя не можеше да търпи фалшивото пеене, а аз и тогава, й сега не мога да пея в хор и да марширувам в строй. В хор моят глас се отделя неприятно от другите, а в строя или настъпвам този пред мен, или пък мен ме настъпват. И при двата случая съм изкарвал заслужено наказанията си, но и страшно много съм се смущавал.
И така се случи, че един път на литургия, когато може би пеехме “Достойно ест”, заблеял се някъде, наруших хармонията и учителката ми каза да сляза в салона на църквата. Обиден от това, а и очите ми са пикли-ви, слязох от балкона със сълзи, набраздили лицето ми. Тогава ме видя дядо поп Драгомир. Сигурно съм му направил впечатление с нещо, че ми каза да вляза в олтара. В олтара трябваше да разпалвам кадилница може би, да му подавам някои необходими за службата вещи. Та там на една масичка видях дебела подвързана книга и се нахвърлих лакомо да я чета. Това бяха житията на светии. Много интересна книга е за едно 11-12-годишно дете. Тези жития са като приказките. Виждайки ме, че не мога да откъсна очи от книгата, дядо поп ме накара да му прочета нещо. Аз колкото съм непохватен в пеенето, мога още от малък безгрешно да чета за пръв път видян текст. Прочетох аз едно-две жития и една неделя отец Драгомир ми каза, че следващата неделя ще чета Апостола, вместо дядо Ангелко, стария псалт.
И така дойде тази неделя, аз съм още отрано в църквата. По природа съм стеснителен, но пък и славата ме блазни. Наближава кулминацията на литургията – прочитането на Апостола и Евангелието. Апостолът се чете от псалт, а евангелието от свещеника.
Разтреперан от вълнение и притеснение, отивам на аналоя, вземам подвързания с кожа Апостол, изправям се срещу олтара и когато дядо поп излиза пред царските двери и приканва черкуващите се да внимават, аз с тънкото си гласче речитативно прочитам “Прокимен глас еди-кой си, ще се чете, примерно казано, из посланието на апостол Павел до Коринтяните и след това тържественото обръщение “Братя и т.н., и т.н.” Ни жив, ни умрял, довършвам тази страница и отивам да оставя книгата на аналоя. А там стои баба Църна, сестра на баба ми Божана. Тя трие е опакото на ръката си сълзите, целуна ме и ми каза: “От нашата рода не сме имали поп. Те ти ще станеш.” После бръкна в джоба на сукмана си и извади 50 стотинки да ми даде да си купя за тях бонбонки.
Тук искам да кажа няколко думи за отец Драгомир Янков Котев. Той е връстник на моите родители. Жив и здрав е още и му желая още много и много години да е стози бодър дух и неизменното чувство за хумор и добро отношение към енориашите си. Дядо поп е всестранноразвита личност – той е художник-иконописец, дърворезбар, местен историк, счетоводител. С неговия талант на художник и организатор са укрепени и изографисани двете манастирчета (напоследък и изложба нареди в столицата). Въздигнато е параклисче в гробищата, за да могат хората и при този тъжен ритуал и при студ, и при пек да има къде да извършат необходимите треби.
Като 19-годишен младеж станах касиер на всестранната кооперация “Сеяч” в селото. В този труден и опасен занаят, какъвто е счетоводството, първият ми учител е пак поп Драго.
Истински пастир, с много чувство за смешното и трагичното в човешкия живот, дядо поп е винаги близо до хората, но е преграда за пошлото. Присъствувал съм на погребения на близки хора в съседните села, където държанието на свещениците е възмутително. Те стават за посмешище с тяхната невъздържаност даже и при такъв момент. Дядо поп Драго това никога не ще го допусне. А същевременно не е аскет.
Дали е вярно или не – разправят се някои анекдоти за него. Единият от тях е, че няколко приятели, след като се подпили в кръчмата, подхванали вечния философски проблем – има или няма Бог. Спорът се затегнал и трябвало арбитър. Решават, единственият авторитетенсъдия по въпроса е дядо поп. Веднага двама души се отправят към къщата на свещеника, а това е някъде към 11 часа вечерта. Чукат на портите. Показва се дядо поп. Диспутантите макар и пияни, са учтиви до немай-къде. “Извинявай, дедо попе, хванали сме се на бас и дойдохме ти да отсъдиш – има ли Бог, или няма?” Дядо поп, отначало ядосан, а по-сетне и развеселен от този случай, им отговаря усмихнат така: “Досега бях уверен, че има Бог, но сега, след като виждам, че ви търпи, се съмнявам малко.”
Страх ме е да не измислям, но ми се струва, че когато работехме заедно в кооперативната канцелария, е разправял един подобен случай. Дежурят на телефона двама души. Естествено щом са двама души да дежурят, те трябва да използват времето ползотворно, т.е. пийвали си червено вино и си замезвали. И при такива работи, дяволът си няма работа и ги подкокоросва да си правят майтап с хората. Тогава дядо поп имал телефон и те решават да му се обадят в късна доба. “Така и така, дедо попе, извинявай, но ни интересува, сега като спиш, къде си слагаш брадата, под юргана или над юргана.” Благословил ги дядо поп през стиснати зъби и пак си легнал, но вече не може да заспи. Сложи брадата под юргана – пречи му, сложи я над юргана – също не върви. Така си и осъмна с отворени очи.
Започнал да прави нова къща отец Драгомир и е стигнал до покрива. Заедно с майсторите и той е горе. През това време минава председателят на текезесето и решил да си направи майтап. “Хайде, дядо попе, слизай с нас да те водим на коситба, па ще те пишем във в. “Девети септември”. На което му се отговаря: “Я елате да помагате, пък аз ще ви пиша в “Църковен вестник”.
1994 г.
P.S.
Отец Драгомир почина на 22 януари 2000-ата година.
„Свещеник, храмостроител, иконописец, художник, краевед, поет, мъдрец, съветник и духовен стълб за поколения бистричани. Една цялостна личност, един щастлив човек, тъй мъдро вписан в своето време и място, че може да остане недооценен.“, написа за него в-к Култура