ЛАЗАРУВАНЕ В БИСТРИЦА
ГЕОРГИ МИШКОВ

Най-радостният празник през пролетта едно време беше Лазарица. Докато коледуването и сурвакането през зимата беше изцяло празник на ергените и момчетата, то лазаруването е само изключително предоставено на момите и девойчета. То ставаше в съботата (Лазаровден) и в неделята (Цветница, Връбница) преди Великдена.
Подготовката за лазаруването започваше от Тодоровден, т.е. от първата събота след Сирница, и продължава пет седмици. Тогава се отбират лазарските дружини, които наброяват по шест моми. Избират си четоворката, която е най-напета и знае всички песни, които се пеят на Лазарица. До най-големи подробности се разучава репертоарът и се сгласяват две по две как да пеят, а същевременно се разучават и хороводните стъпки. Песните по съдържание не се различават от коледарските. Те са така нагодени, за да има песен за всеки евентуален случай. Има песни за възрастни и за млади, за женени и за ергени и моми, за деца и юноши, за всички занаяти – ковачи, овчари, дюлгери, кръчмари, бакали, за родитба, за стадо, за пчелин и най-различни други неща, свързани с традиционния бит на селото.
Едновременно с разучаването на песните всяка мома си подготвя премената, с която ще се гиздоса на Лазарица. С шевици на деколтето и ръкавите се украсяват така наречените свиленици. Сукманите освен с гайтани се наплитат с десетина сантиметра широки дантели. Изтъкават се специално нашарени пешкири и кърпички, които при танца да въртят над главите си. Правят се нови цървули от добре ощавена волска кожа.
Лазаруването започваше в събота следобед и завършваше на другия ден късно вечерта. Но преди трябва да се натъкмят лазариците. Косата им се наплиташе в над 40 плитки, в които се прикачаха нанизи с дребни стари парички. Бузите се натриваха с лют пипер, за да бъдат червени, и се пудреха с брашно, за да са бели. Главата през челото се препасваше с корона от варакосана хартия, наричана колбаш. На върха на главата се прикрепваше специална голяма китка от една специална суха трева, наричана койло. Тази трева беше със съвсем тънки като косъм стъбла и сребристобяла на цвят, която се развяваше от най-малък полъх. От главата до кръста се спускаше накичена с разноцветни изкуствени лалета украса. През кръста се препасваше колан, наричан от нашенци кован пояс, покрит с посребрени плочки и закопчаващ се с украсени с орнаменти пафти. Тези от момите, които нямаха възможност да се снабдят с кован пояс, се препасваха с разноцветни колани, изтъкани от самите тях. Под пояса се провираше богато украсеният с дълги ресни пешкир. Задължителен атрибут на украсата беше герданът с пендари, но ако го нямаше, се задоволяваха с някои заместители.
И така лазариците са готови. Те тръгват вече следобед да посещават очакващите ги с нетърпение селяни. Още отдалеч предупреждават за своето идване с песен: „Пойдох поведох ей, Лазаре, коня на вода.” Дворовете пометени и подредени, кучетата вързани, стопаните, почтително застанали до вратата, чакат драгите гости. Посочва се на кого ще се пее и на него се хвърля на рамото кърпата от четоводката. Ако е на ерген, тогава две по две лазарките започват да пеят примерно: „Бре, църнооко ергенче”, а останалите две лазарки в такт с песента играят една срещу друга с разминаване и размятане на малката кърпичка над главата. След като е свършила песента, започва интригата с връщането на хвърлената на рамото кърпичка. Ергенинът я задържа дотогава, докато дойде избраната от него мома. Това е публичен знак за обяснение в любов. Със сигурност тази мома може да очаква в близко време или сватове от страна на момъка, или пък да бъде „открадната” от хорото.
Това крадене на моми най-често е театър, предварително уговорен между ергенина и момата. Но понякога се случва, че преиграва някой от главните герои. Разправя се за един такъв случай. Грабнали ергените момата от хорото, тя се разпискала, завайкала, че на кандидат-жениха му писнало и той казал: „Стига си пищяла! Хей сега те оставяме на улицата”, на което момата отговорила: „Я, ако пищим, вие не ми обръщайте внимание, водете ме у него.” Но да се върнем към лазаруването. Обикалят лазарките всички къщи и на другия ден привечер се събират на площада сред селото. Тук вече се урежда истинско състезание за пеене и игроорство, всяка от момите може да покаже умението си в ръкоделието и в натъкмяването.