Един позабравен приятел на България
ГЕОРГИ МИШКОВ

Английският журналист Джейс Дейвид Баучер (1850-1921) е кореспондент на в. „Таймс“ за Балканите от 1892 г. Но той не е обикновен регистратор на събитията, а активен участник в тях. Голямата му идея е да обедини балканските правителства за солидарност помежду им в борбата за национална консолидация за освобождение от османското иго. В продължение на повече от четвърт век той е навсякъде, където има българи. Убедил се в положителните черти на нашия народ, той всеотдайно му служи. Като посредник, допринесъл много за сключването на Балканския съюз през 1912 г., той остава дълбоко покрусен и разочарован от неговия крах, довел до грабителския Букурещки мирен договор през 1913 г., лишил България от почти всички справедливи придобивки. По време на Парижката мирна конференция през 1919 г. той организира великолепна защита на българската кауза по страниците на британския печат. За съжаление, на неговите и на някои други англичани усилия срещат студената стена на безразличието и клеветата на подкупени британски псевдоучени публицисти и на ръководните върхушки на Великобритания и Франция, които решават съдбата на България в полза на гръцките, сръбските и румънските шовинистични кръгове.
Клемансо и Лойд Джордж прекрояват картата на Балканите под влиянието на възбудените от войната страсти и с това отварят една рана, на която и до днес не се вижда лек. Независимо от неуспешната акция на Баучер, на братята Бъкстон, на французина Леон Ламуш и др. изтерзаният български народ е благодарен за приятелското съчувствие. Признателността на македонските българи на 15 декември 1920 г. е изразена от председателя на Изпълнителния комитет на македонските братства в България, който връчва на Баучер грамота, в която се казва: „Вие непрекъснато, с ентусиазъм на апостол бранихте правата на нашата родина, когато тя беше робиня под турци и после под сърби и гърци. Борихте се за свободата на Македония с такъв ентусиазъм и такава настойчивост, като тя да беше Ваше отечество. Дори с риск на живота Ви, но със силна воля да представите пред меродавните кръгове правата кауза на Македония, като тичахте ту в Париж, ту в Лондон. Вие действувахте сред една атмосфера най-неблагоприятна за нас, сред най-враждебно настроение към нас.“
В знак на това, че Баучер се чувства сроден завинаги с българската съдба, е горещата му молба да бъде погребан до Рилския манастир, цитаделата на неизкоренимия български дух. Това завещание е изпълнено. Неговият прах намира покой сред дебрите на великата планина.
Джеймс Баучер е имал свое кътче в България, което с удоволствие е посещавал за отдих и разтуха. Това е село Бистрица, Софийско. Селото, макар и да е само на петнадесетина километра от София, при тогавашните условия не е било така посещавано. Пътят е бил труден. Но може би девствената природа го е привличала, все пак над Бистрица са единствените естествени гори на Витоша. А може би и населението на това село му е правило добро впечатление със своята колоритна носия, с веселия си нрав, с темпераментните хора, извивали се на мегдана. Хората тук са били непосредствени в отношенията си, със самокритично чувство за хумор и ненатрапчиви. Изглежда, че това са причините, които го привързват към селото и селяните. Той е обичал да общува с тях, заедно с тях се е веселял – на сватби, погачи, кръщенета и какви ли не други гоще-нета. Снимал се е сред тях, обличал е тяхната носия. Дарява читалището с книги, стенен часовник. В предсмъртното си завещание му отделя известна сума, която за съжаление остава неизползвана, защото в тежките години след Първата световна война, в която загиват над 50 души от селото, читалището е било без ръководство и е нямало кой да отиде в английската легация, за да получи лирите стерлинги. А нищо чудно някой и да е пропилял парите, защото и по ново време, когато бистришките баби бяха наградени с Хердеровата награда, не й видяха парите.
От с. Бистрица е и охраната на Баучер. Дядо Иван Груев неотстъпно е бил заедно с Баучер и в дебрите на поробена Македония, и в балканските столици, и в Париж, и в Лондон. Колоритен в своята спретната бистришка носия, исполински ръст, червендалестото решително лице. Помня този старец, наричан от бистричани дедо Вачо Шишкавио. Виждал съм го, когато бистричани заминаваха за Рилския манастир на поклонение. Това обикновено ставаше няколко дни преди Очов ден – 1 ноември, празника на Св. Иван Рилски. Тогава поклонниците бяха изпращани до един дълбок ров, наричан Крайнио ендък, някога служил като преграда за врагове. Там при раздялата на изпращачи и поклонници дедо Вачо се приближаваше до водача на групата, бръкваше в червения си пояс, изваждаше кесия, омотана с гайтан, развързваше я и му даваше някаква монета със заръка цялата група да палне свещ на гроба на Баучер. Посещението на гроба на Баучер беше един от задължителните ритуали за всеки бистричанин преди Втората световна война. За съжаление по време на войната и след нея традицията за масово посещение на Рилския манастир секна и споменът за Баучер избледня дотолкова, че сега само по-възрастните хора си спомнят за него. Жалко, защото този англичанин показа с примера си как трябва да се служи на справедлива кауза и далеч от родината си.