Правителството на Багрянов пропусна историческия си шанс
Георги МИШКОВ
На тогавашните съвременници е било съвсем ясно, че който залага на германската карта и на евентуален раздор между съюзниците, със сигурност залага на краха си. В това отношение правителството на Багрянов, посрещнато с надежда за завой в българската политика, не е било подготвено за мисията си. Вместо активна външна политика за дистанциране от Германия и сериозни опити за излизане от гибелната „символична война” със съюзниците, то се опитва по ориенталски да лавира, да протака, да очаква чудото, криещо се в тайнственото германско „ново оръжие” или в раздори между съюзниците. Близо два месеца в разговори със съветските дипломатически представители в София и консултации с германския пълномощен министър Бекерле отлага поставения ребром въпрос за откриване на съветското консулство във Варна и изтегляне на германските нападателни оръжия от Черноморието. Търсенето на контакти с представители на САЩ и Великобритания се възлага на несигурни емисари, като невдъхващия доверие търговец Георги Киселов.
А далновидните политици са предупреждавали, предлагали са услугите си за по-безболезненото излизане от кашата, забъркана от Двореца и германофилските среди на управляващия елит. Още в началото на юли 1944 г. бившият председател на Народното събрание Стойчо Мошанов пише на Багрянов, че „Германия ще падне, и то по гръб. Всички наши бъдещи действия трябва да се съгласуват с тоя факт и то като предваряме събитията, а не да ги следваме.” А главният недостатък на Багрянов като политик е, че той се колебае, решава проблемите бавно и нерешително. Търпи саботажа на всичките си намерения от Регентството и Щаба на войската.
Съюзниците многократно предупреждават за тежките последици от протакането на скъсването с Германия. Чърчил в реч, произнесена на 2 август 1944 г., рязко и категорично заявява, че условията за България ще бъдат тежки, катастрофални, ако още се бави откъсването й от Германия.
Чак на 14 август правителството изпраща Стойчо Мошанов само с проучвателна мисия в Турция. Връщайки се на 26 август в София, той изрично изтъква, че „единствените решения, които се налагат в момента са: първо – да се поставят на ясност отношенията ни със Съветска Русия, като й се дадат всички гаранции за нашата лоялност; и второ – обезоръжаване на германските войски, с готовност да поемем всичките последствия от този акт.”
И въпреки това ясно предупреждение правителството продължава да умува. Едва на 29 август е изпратен отново Стойчо Мошанов сам в Турция, за да води преговорите, а другият делегат, военният представител в Анкара полковник Желязков, не е уведомен за възлаганата му отговорност. Без ясни определени условия и мандат, без попълнена делегация с представители на политическите партии с авторитет сред съюзниците делегацията с основание не е вдъхвала доверие у представителите на Англия и САЩ в Кайро. Правителството на К. Муравиев, макар кратко просъществувало, не предприема решителни крачки, за да стимулира дейността на делегацията.
Вярно е, че и представителите на съюзниците се отнасят некоректно с българските делегати въпреки близките отношения на Стойчо Мошанов с Хюгесън, посланик на Англия в Анкара, и неговия ангажимент за съдействие, фактически делегацията е в изолация, отнема й се възможността за конфиденциална връзка с българското правителство, телеграмите й се задържат или не се предават по предназначение. Тя е под неприкрито наблюдение и е ограничена възможността й да се движи в Кайро.